Bertolt Brecht
Dobri človek iz Sečuana
Trije bogovi stopijo z neba, da bi poiskali dobrega človeka oziroma ugotovili, ali ta na zemlji sploh še obstaja.
V Sečuanu jih sprejme prodajalec vode Vang, ki trka na vrata in poskuša najti koga, ki bi bogovom ponudil prenočišče. Vrata se druga za drugimi zapirajo: nihče nima časa, dovolj prostora, dovolj pospravljenega stanovanja. Vang nazadnje potrka pri mladi prostitutki Šen Te, ki bogove sprejme v svojo sobico. Bogovi so zadovoljni, da so našli dobrega človeka, in Šen Te podarijo nekaj denarja, s katerim si kupi majhno trafiko. Namesto da bi se s trafiko preživljala, Šen Te vsak dan zastonj deli riž in pod streho sprejema lokalne reveže in zajedavce, zaradi česar sama vedno težje živi. Da bi preživela, je Šen Te prisiljena v alter ego: preobleče se v moškega, v svojega bratranca Šuj Taja. Šuj Ta je strog in gospodaren; sčasoma iz trafike na kapitalističen način ustvari obrat za predelovanje tobaka, v katerem nekdanji Šen Tejini varovanci postanejo izkoriščani delavci. Čeprav je v nasprotju z njenimi lastnimi prepričanji, Šen Te Šuj Taja prikliče vsakič, ko je v nevarnosti, da bi zaradi svoje dobrote ostala brez vsega. Potem se Šen Te še zaljubi v Sun Janga, sebičnega mladeniča, ki si želi postati pilot, vendar bi za to službo potreboval ves Šen Tejin denar in še več …
S pisanjem Dobrega človeka iz Sečuana je nemški dramatik, režiser in eden najpomembnejših gledaliških inovatorjev 20. stoletja in nasploh Bertolt Brecht začel v Berlinu leta 1938, delo pa je dokončal pet let kasneje, ko je bil med drugo svetovno vojno že v izgnanstvu v ZDA. Dobri človek je bil še istega leta premierno uprizorjen v gledališču Schauspielhaus Zürich. Delo je napisano po načelih Brechtovega epskega gledališča: v skladu s potujitvenimi efekti igralci namesto vživljanja večkrat neposredno nagovorijo občinstvo, dialoško besedilo pa prekinjajo songi. Brecht piše za dobo, v kateri je vsakršen altruizem v ostrem konfliktu s sistemom, ki narekuje preživetje – za dobo, v kateri ekonomski sistem vzpostavlja moralo družbe. Šen Te se trudi živeti po moralnih načelih svojih bogov, vendar njihova morala nima nobene zveze s funkcioniranjem v svetu, kakršnega pozna sama. Tako je Brechtov komad neizmerno aktualen tudi za današnji čas. V prihajajoči interpretaciji Aleksandra Popovskega bo Dobri človek iz Sečuana okrepljen z dodatnimi songi iz Brechtovega opusa.
V naši predstavi isti igralci zasedajo več vlog in v različnih prizorih igrajo različne vloge. Razlika med preoblačenjem glavne junakinje in vseh ostalih je le v tem, da Šen Te postopoma postaja Šuj Ta, pri ostalih pa se menjava vlog zgodi v hipu. Iz prizora v prizor tako vedno bolj dobivamo občutek, da se okrog glavne junakinje suče nekakšna »gmota«, ki se enkrat kaže v takšni, drugič pa v drugačni obliki. – Vselej pa v obliki situacij, ki za Šen Te delujejo kot preizkušnje. – In to vedno hujše preizkušnje – ki podžigajo njeno transformacijo v Šuj Taja.
(Povzeto po članku iz gledališkega lista avtorice Tjaše Črnigoj.)
Nagrada
2015
Jure Henigman
Dnevnikova nagrada za vlogo Vanga
(in za vlogo Ahila v Homerjevi Iliadi (koprodukcija s SNG Drama Ljubljana in CD)ter za vlogo Pripovedovalca Nicka Carrawaya v Velikem Gatsbyju F. S. Fitzgeralda)
Der gute Mensch von Sezuan, 1943
Drama s songi
Premiera: 17. april 2015
Predstava traja 2 uri in 50 minut in ima 1 odmor.
Ustvarjalci
Prevajalka
Urška Brodar
Režiser
Aleksandar Popovski
Dramaturginja
Eva Mahkovic
Scenografa
NUMEN in Ivana Jonke
Kostumografka
Jelena Proković
Avtor izvirne glasbe
Paul Dessau
Korepetitor
Jože Šalej
Avtorji dodane glasbe
Foltin
Lektorica
Barbara Rogelj
Oblikovalec svetlobe
Andrej Koležnik
Asistentka režiserja (študijsko)
Tjaša Črnigoj
Asistentki dramaturginje (študijsko)
Eva Jagodic, Maša Pelko
Asistent kostumografke
Andrej Vrhovnik
Asistentka kostumografke (študijsko)
Barbara Vrbančič
Nastopajo
Šen Te/Šuj Ta
Vang, prodajalec vode, Vung, Natakar
Jang Sun, pilot, Brezposelni
Prvi bog, Deda, Pripovedovalec
Boris Cavazza
Mi Ci, lastnica nepremičnin,Starka, Go Do
Jožica Avbelj
Drugi bog, Mož, Policaj
Tretji bog, Žena
Anja Drnovšek
Šin, prejšnja lastnica trafike, Svakinja
Gospa Jang, Sunova mati, Nečakinja
Šu Fu, brivec, Lin To, mizar, Budistični menih, Tetka
Datoteke
- Če je hudič bel mačističen heteroseksualec, kakšen je potem Bog, Intervju, 9. 6. 2015 (.docx, 308 KB)
- Ali bogovi zahtevajo nemogoče?, Družina, 26. 4. 2015 (.pdf, 174 KB)
- Markirana odisejada skozi parabolo o dobrem, Dnevnik, 22. 4. 2015 (.pdf, 532 KB)
- Bertolt Brecht: Dobri človek iz Sečuana, Delo, Gledališče, 21. 4. 2015 (.pdf, 362 KB)
- Dobrih ljudi ni, Radio študent, 20. 34. 2014 (.docx, 49 KB)